نقد و بررسی جامع و اختصاصی ویندوز ۱۰

بدون دیدگاه

1

۲۹ سال پیش، چیزی متولد شد که باعث ایجاد تغییرات بسیاری شد، تغییراتی که تا به امروز ما آن ها را می بینیم و سعی می کنیم خود را با این تغییرات وفق دهیم. آن چیزی که می خواهیم در مورد آن سخن بگوییم از دنیای رایانه ها است، سیستم عاملی به نام ویندوز که تا به این لحظه نیرو بخش بیش از ۹۰ درصد رایانه های جهان بوده و همچنان پیشتاز است.

ویندوز از اولین سیستم عامل هایی بود که رابط کاربری گرافیکی داشت و به دلیل این که محدودیت سخت افزاری نداشت، خیلی سریع رشد کرده و به سرعت فراگیر شد. دقیقا در همان سال ها، شرکت اپل نیز سیستم عامل مکینتاش را عرضه کرد و سعی داشت تا به یک رقیب جدی برای ویندوز تبدیل شود اما نشد. در حال حاضر سیستم عامل مکینتاش با فاصله زیادی در جایگاه دوم بازار رایانه های شخصی قرار دارد و رقیب ویندوز محسوب می شود اما رقیبی که فاصله بسیار با ردموندی ها دارد. می توان این گونه گفت: مایکروسافت در دنیای رایانه ها رقیبی جز خودش ندارد!

مایکروسافت هر چند سال یک بار، نسخه جدیدی از سیستم عامل ویندوز را معرفی و عرضه می کند و همواره سعی شرکت بر این بوده تا نسخه جدیدتر ویندوز موفق تر از نسخه های پیشین باشد و هیچ گاه نگفته است که ویندوز من باید از مکینتاش موفق تر شود زیرا همواره دست کم ۹۰ درصد بازار رایانه ها را در اختیار داشته است. امروز می خواهیم جدیدترین و آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز، یعنی ویندوز ۱۰ را بررسی کنیم نسخه ای از سیستم عامل ویندوز که آنقدر تقاضای بالایی داشت توانست برای یک روز پر ترافیک ترین روز تاریخ اینترنت را رقم زند.

ویندوز ۱۰ نام سیستم عاملی است که آمده تا به عنوان آخرین نسخه ویندوز، موفقیت های بسیاری را کسب کند و به نوعی برگ برنده مایکروسافت چه در صنعت رایانه ها و چه در صنعت تلفن های همراه باشد. مایکروسافت چند سالی است که بر روی توسعه ویندوز ۱۰ کار می کند و آن را حسابی آماده کرده تا کم کاری هایی که در نسخه ۸ این سیستم عامل صورت گرفته بود را جبران کرده باشد. این شرکت تصمیم گرفته تا برای هر چه بهتر شدن ویندوز، صدای کاربران را گوش دهد و به خواسته آن ها عمل کند. بنابراین مایکروسافت پروژه ای به نام ویندوز اینسایدر را راه اندازی کرد تا کاربران بتوانند با عضویت در آن، نسخه های پیش نمایش ویندوز ۱۰ دسکتاپ و ویندوز ۱۰ موبایل را دریافت کنند و نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص ویندوز ۱۰ و ویرایش های آن عنوان کنند. پروژه ویندوز اینسایدر حدود یک سال است که راه اندازی شده اما کمک شایانی به توسعه ویندوز کرده است. بالاخره پس از گذشت حدود یک سال از افتتاح پروژه ویندوز اینسایدر، نسخه نهایی ویندوز ۱۰ دسکتاپ منتشر شد. ویندوزی که عنوان آخرین و کامل ترین نسخه این پلتفرم را به آن داده اند سیستم عاملی کامل و آشنا که قابلیت های فراوانی دارد از کرتانا و مایکروسافت اِج گرفته تا استور و نرم افزار های یونیورسال همه و همه از ویژگی های ویندوز ۱۰ هستند که قصد داریم در این مقاله یک بررسی کامل از آن داشته باشیم.


مواردی که در این مقاله قصد داریم آن ها را بررسی کنیم عبارتند از:

 • عملکرد کلی سیستم عامل
 • منوی استارت
 • دستیار صوتی کرتانا
 • رابط کاربری ویندوز ۱۰
 • تقویم خورشیدی
 • استور یونیورسال ویندوز ۱۰
 • مرورگر مایکروسافت اِج
 • دسکتاپ های چندگانه مجازی
 • امنیت و حریم خصوصی
 • نرم افزار Phone Companion
 • نرم افزار های یونیورسال ویندوز ۱۰ (دوربین، اکس باکس و…)
 • نرم افزار ۳D Builder
 • حالت تبلت

عملکرد کلی سیستم عامل

3

عملکرد یک سیستم عامل یکی از فاکتور های مهم انتخاب آن توسط کاربران است زیرا کاربر قصد دارد برای یک مدت طولانی و یا مدتی محدود و مشخص با این سیستم عامل کار کند بنابراین لازم است تا یک سیستم عامل عملکرد خوبی داشته باشد. مایکروسافت با عرضه ویندوز ۸ نشان داد که می تواند ویندوز را تا اندازه بسیار بالایی بهینه کند و عملکرد آن را بهبود بخشد سپس در ویندوز ۸٫۱ این بهینگی را به اوج خود رساند تا عملکرد سیستم عامل بهتر از همیشه شود. اما متاسفانه بنابر دلایلی این دو نسخه از سیستم عامل ویندوز نتوانستند آن طور که باید موفق ظاهر شوند البته حداقل از نسخه ویستا موفق تر بودند.

ویندوز ۱۰ نیز پس از ویندوز ۸٫۱ ساخته شده و در آن از عناصر مشترک ویندوز ۷ و ۸ استفاده شده تا هم کارایی و محبوبیت ویندوز ۷ را داشته باشد و هم بهینگی و سرعت عملکرد ویندوز ۸٫۱ را. ویندوز ۱۰ ترکیبی از این دو است بنابراین کاربران انتظار عملکردی به مراتب بهتر را دارند. تا حدودی این عملکرد بهتر دیده می شود و اولین جایی که می توانید این عملکرد را ببینید مدت زمان بوت ویندوز است. این زمان به حدی کوتاه است که شما اگر حواستان نباشد فکر می کنید که رایانه در حالت Sleep بوده است! اما به نظر من عملکرد ویندوز ۱۰ هنوز قابل قبول نیست و آن طور که وعده داده شده بود نیست.

مطمئنا بسیاری از شما کاربران عزیز موفق شده اید این ویندوز را چه به صورت اورجینال و چه به صورت کرک شده دریافت و نصب کنید. در نگاه اول همه چیز خیلی خوب به نظر می رسد و سرعت سیستم عامل بالاست اما مدتی که با ویندوز ۱۰ کار می کنید متوجه می شوید که یک جای کار می لنگد. در واقع ویندوز ۱۰ از نظر من هنوز جای کار دارد و مانده تا به سرعت و عملکرد وعده داده شده برسد. این عملکرد اصلا به چشم نمی آید اما وقتی صحبت از یک سیستم عامل می شود باید تمامی جزئیات را در نظر گرفت و ایرادات را خیلی صریح بیان کرد. اجرای نرم افزار ها در ویندوز ۱۰ مشکلی ندارد و بسیار سریع اجرا می شوند اما اگر شما نیز دستگاهی دارید که درایور های آن هنوز از سوی شرکت منتشر نشده، قطعا به مشکل بر می خورید. پیشنهاد می کنیم که قبل از دریافت ویندوز ۱۰، حتما از وضعیت درایور های دستگاه خود مطمئن شوید و با مراجعه به وب سایت مربوطه، از عرضه درایور برای ویندوز ۱۰ اطمینان حاصل کنید.

البته میزان سرعت ویندوز ۱۰ نیز همانند ویندوز های گذشته به میزان قدرتمندی سخت افزار رایانه شما بستگی دارد. پیش تر خبری منتشر شد با این عنوان که ویندوز ۱۰ بر روی مک بوک سریع تر از سیستم عامل OS X اپل عمل می کند! این نشان می دهد که ویندوز ۱۰ به طرز قابل توجهی بهینه است و در این موضوع نیز هیچ شکی نیست. اما با وجود بهینگی زیاد، ویندوز ۱۰ از نظر من می تواند که بهتر از این عمل کند و امیدواریم که با عرضه آپدیت ماه اوت برای ویندوز ۱۰ این مشکلات ریز فعلی در ویندوز ۱۰ رفع شوند.

در کل اگر بخواهیم یک جمع بندی از بخش عملکرد ویندوز ۱۰ داشته باشیم، می توانیم آن را در رده خوب قرار دهیم. سرعت بوت سیستم عامل بالاست و جابه جایی میان نرم افزار ها نیز با سرعت انجام می شود اما هنوز برخی مشکلات ریز هستند که باعث می شوند گاهی اوقات ویندوز ۱۰ عملکرد چندان خوبی را نشان ندهد. اما این نسخه از ویندوز در مقایسه با ویندوز های پیشین عملکرد به مراتب بهتری را دارد.


منوی استارت

3

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ بالاخره یکی از بهترین ویژگی های ویندوز را باز گرداند؛ منوی استارت! اگر از کاربران ویندوز بوده باشید حتما می دانید که منوی استارت یکی از بهترین ویژگی های این پلتفرم بوده و از دیرباز افراد بسیاری به این منوی معروف وابسته بوده اند. مایکروسافت در ویندوز ۸ به طور ناگهانی و خیلی عجیب این منوی معروف را برداشت و آن را با رابط کاربری جدید ویندوز ۱۰ موسوم به Modern UI جایگزین کرد. این اقدام مایکروسافت که منوی استارت را به صفحه استارت تبدیل کرد بازخورد های بسیاری داشت. عده ای بر این باور بودند که منوی استارت نباید حذف می شد و این کار عواقب خوبی برای مایکروسافت ندارد اما از طرفی یک عده می گفتند که دیگر دوران ویندوز کلاسیک به سر آمده و ما باید این تغییرات را بپذیریم. اما گویا حق با آنانی بود که این تغییر را مناسب نمی دانستند! با حذف منوی استارت، عده ی بسیار زیادی از مهاجرت به ویندوز ۸ خودداری کردند و در همان نسخه ۷ و XP باقی ماندند. حذف منوی استارت در کنار یک سری معایب دیگر باعث شدند تا ویندوز ۸ چندان موفق نشود و مایکروسافت به نوعی مجبور شود که ویندوز ۸٫۱ را عرضه کند. ویندوز ۸٫۱ موفق تر از نسخه پیشین بود اما هنوز هم کاستی هایی داشت و باز هم عده ای نمی توانستند این اقدامات را درک کنند.

بالاخره مایکروسافت تصمیم گرفت تا یک فکر اساسی درباره این موضوع کند و با یک تیر دو نشان بزند. این شرکت از زمان معرفی ویندوز ۱۰ همواره بر یک ویژگی تاکید کرده است؛ منوی استارت! منوی استارت ویندوز ۱۰ همان منوی استارت پیشین است اما بسیار زیبا و کاربردی تر. در این منو ما شاهد کاشی های زنده ویندوز ۸ و عناصر مهم ویندوز ۷ هستیم. به هنگام اجرای منوی استارت، شما می توانید تمامی اعلانیه ها را از طریق کاشی های زنده ببینید و میانبر های لازم را نیز در منوی استارت بیابید. مایکروسافت امیدوار است تا با بازگردانی منوی استارت به ویندوز بتواند کاربران ویندوز ۷ و یا نسخه های قدیمی تر را به سمت ویندوز ۱۰ بکشاند. منوی استارت ویندوز ۱۰ از زمان عرضه بیلد ۹۸۴۰ نسخه پیش نمایش تا کنون دست خوش تغییرات بسیاری شده است تا به این مرحله رسیده است.

منوی استارت ویندوز ۱۰ طراحی بسیار زیبا و هوشمندانه ای دارد و تمامی کارها در آن به سادگی صورت می پذیرند. کاشی ها اعلانات را نشان می دهند و میان بر ها نیز کار های شما را سهولت می بخشند. در منوی استارت ویندوز ۱۰ نیز همانند ویندوز ۷، قابلیت دسترسی سریع یا Quick Access وجود دارد و شما می توانید مواردی را به این بخش اضافه کنید تا راحت تر به آن ها دسترسی داشته باشید. شما همچنین می توانید با مراجعه به بخش شخصی سازی واقع در تنظیمات ویندوز، پوشه هایی را که می خواهید در منوی استارت نمایش داده شوند را انتخاب کنید.

4 5

برنامه ها در منوی استارت ویندوز ۱۰ بر اساس حروف الفبا مرتب می شوند و شما می توانید لیست حروف الفبا را آورده و کلمه اول نرم افزار مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب کنید تا دسترسی سریع تر و منظم تری داشته باشید. می توانید اندازه منوی استارت را تغییر دهید و یا به جای منوی استارت از صفحه استارت استفاده کنید. در منوی استارت جدید، همه چیز بسیار منظم و دقیق است و تمامی عناصر در جای مناسب خود قرار گرفته اند. کاشی های زنده برنامه ها نیز اکنون با حالات انیمیشنی جدیدی اعلانات را به روز می کنند که این حالت انیمیشنی جدید بسیار زیبا به نظر می رسد.

در منوی استارت ویندوز ۱۰ مشکل جدی دیده نمی شود اما گاهی اوقات دیده می شود که به هنگام اجرای منوی استارت ما شاهد یک تاخیر بسیار کوتاه هستیم. این تاخیر به اندازه ای نیست که بتوان آن را یک ایراد بزرگ به حساب آورد اما بهتر بود که این تاخیر نیز وجود نداشت. از نظر من منوی استارت ویندوز ۱۰ یکی از بهترین ها تا به این لحظه بوده و قطعا شما را راضی می کند.

6 7


دستیار صوتی کرتانا

8

دستیار صوتی محبوب و معروف ویندوز فون اکنون به ویندوز ۱۰ آمده تا در هر جایی همراه شما باشد. کرتانا نام دستیار صوتی پلتفرم ویندوز است که سال گذشته به همراه ویندوز فون ۸٫۱ معرفی شد. کرتانا فراتر از یک دستیار صوتی عمل می کند و با لحن صحبت طبیعی که دارد، توانسته در مقایسه با سیری شرکت اپل و Google Now شرکت گوگل عملکرد بهتری از نظر صحبت داشته باشد. مایکروسافت اخیرا نسخه ای از این دستیار صوتی را برای اندروید و iOS معرفی کرده است. با این کار مایکروسافت می خواهد تا آمار استفاده کنندگان از سرویس هایش را افزایش دهد.

کرتانا در ویندوز ۱۰ عملکرد بسیار خوبی دارد و رابط کاربری آن نیز دقیقا مشابه نسخه ای است که در ویندوز ۱۰ موبایل شاهد آن هستیم. کرتانا می تواند کار های متفاوتی را برای شما انجام دهد. اگر از کاربران ویندوز فون بوده باشید، یقینا با توانایی های کرتانا آشنایی دارید زیرا در ویندوز ۱۰ نیز درست همان قابلیت های گذشته حضور دارند و می توانید همان دستورات پیشین را به کرتانا بدهید. همان طوری که می دانید کرتانا از شما یاد می گیرد! بنابراین با هر بار استفاده یک مورد جدید به آموخته های کرتانا اضافه می شود و ممکن است که در سوالات بعدی از آن استفاده کند و به شما پاسخ دهد. کرتانا برای جستجو از موتور جستجوی قدرتمند بینگ استفاده می کند و به کمک این موتور جستجو تا به این لحظه توانسته است تا رویداد ها و مسابقات بسیاری را پیش بینی کند که اتفاقا بسیاری از آن ها نیز درست از آب در آمده اند.

کرتانا در ویندوز ۱۰ در نوار وظیفه با همان آیکون آشنا قرار دارد و شما می توانید به کمک این دستیار صوتی در محیط ویندوز به جستجو بپردازید و یا این که از او بخواهید که اطلاعات مختلفی را به شما بدهد. به عنوان مثال می توانید از او بخواهید که هتل های اطراف را نشان دهد و یا این که شما را به نزدیک ترین رستوران هدایت کند. کرتانا اکنون بخشی از ویندوز است و با نفوذی که در این سیستم عامل دارد می تواند تقریبا هر کاری را انجام دهد.

یکی از قابلیت های کرتانا که اتفاقا من نیز آن را دوست دارم، امکان تشخیص آهنگ است. شما می توانید که یک آهنگ را پخش کرده و با دستور “?What Song is this” از کرتانا بخواهید که آهنگ را گوش دهد و نام آلبوم و خواننده را به شما بگوید. همچنین می توانید با مراجعه به منوی همبرگری کرتانا، از دکمه ای که جهت این کار قرار داده شده نیز استفاده کنید.

9 10

پیش تر خدمت شما اعلام کردیم که بخش های مختلف کرتانا اکنون با بخش Notebook ادغام شده اند. در ویندوز ۱۰ نیز این چنین است و برای مشاهده مواردی نظیر تنظیمات، شما می بایست به بخش Notebook مراجعه کنید. همچنین شما در این بخش می توانید تعیین کنید که به هنگام اجرا کردن کرتانا چه مواردی به شما نشان داده شود. به عنوان مثال می توانید تنظیم کنید که وضعیت آب و هوا، اخبار ورزشی، اخبار اقتصادی و… را به شما نشان دهد. کاشی زنده این دستیار صوتی نیز همواره تازه ترین اخبار را به شما نشان می دهد.

کرتانا علاوه بر انجام کارهای مهم و روزمره، می تواند شما را نیز سرگرم کند! به عنوان مثال می توانید از او بخواهید که برای شما آهنگ بخواند و یا یک جوک را تعریف کند! کرتانا بسیار هوشمند است و اکنون می تواند کارهای بسیار وسیعی را انجام دهد. متاسفانه کرتانا در حال حاضر از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند و برای این که بهترین و کامل ترین تجربه را داشته باشید، می بایست منطقه رایانه را بر روی ایالات متحده قرار دهید و همچنین زبان رایانه را نیز بر روی انگلیسی قرار دهید. همچنین کرتانا برای اجرا از شما می خواهد که به مکان دسترسی داشته باشد. بسیاری از کاربران می پرسند که دلیل این موضوع چیست؟ چرا کرتانا باید به مکان ما دسترسی داشته باشد؟

همان طوری که می دانید کرتانا می تواند نزدیک ترین رستوران ها و هتل ها را به شما نشان دهد، موقعیت شما را به صورت زنده بر روی نقشه نشان دهد و یا این که وضعیت آب و هوا را پیش بینی کند. همه ی این موارد نیاز دارند که موقعیت مکانی شما را بدانند اگر این چنین نباشد کرتانا نمی تواند این قابلیت ها را داشته باشد. در خصوص این موضوع لازم نیست که نگران باشید.


رابط کاربری ویندوز ۱۰

11

هنگامی که هنوز وارد محیط ویندوز نشده اید، در صفحه قفل یا Lock Screen مشخص می شود که با یک رابط کاربری بسیار زیبا طرف هستید. ویندوز ۱۰ ادامه دهنده راه ویندوز ۸ است، یعنی همان ویندوزی که برای اولین بار طراحی فِلَت را به پلتفرم مایکروسافت آورد. در ویندوز ۸ ما با یک رابط کاربری نسبتا خام مواجه بودیم که آن رنگ و لعاب ویندوز ۷ را نداشت. خیلی ها ویندوز ۷ را به دلیل داشتن تم Aero به ویندوز ۸ و ۸٫۱ ترجیح می دادند و از این که نمی توانستند در ویندوز ۸ و ۸٫۱ برخی از عناصر را به حالت شیشه ای در بیاورند بسیار شاکی بودند. در ویندوز ۱۰ زبان طراحی فِلَت به بلوغ رسیده و ما شاهد یک طراحی کاملا حرفه ای هستیم اگر چه هنوز ایراداتی در این رابط کاربری دیده می شود اما نسبت به نسخه های پیشین یک جهش بزرگ محسوب می شود.

در ویندوز ۱۰ بیشتر از رنگ های خاکستری و سفید استفاده شده است. اگر چه پوسته سیاه نیز به صورت مخفی در ویندوز وجود دارد اما آن چه که در دسترس کاربران است، پوسته سفید است. کاربرانی که همانند من از پوسته های تیره استفاده می کنند این رابط کاربری جدید را چندان نمی پسندند. در ویندوز ۱۰ شما می توانید حالت شیشه ای را برای برخی عناصر فعال کنید و از این حالت بسیار زیبا لذت ببرید اما همچنان یک مشکل وجود دارد؛ شما نمی توانید میزان شفافیت نوار وظیفه، منوی استارت، اکشن سنتر و… را تعیین کنید. یعنی باز هم یکی از قابلیت های بسیار خوب ویندوز ۷ در این نسخه حضور ندارد.

بسیاری از آیکون های ویندوز نیز تغییر کرده اند. یکی از آیکون هایی که حواشی زیادی داشت و بار ها تغییر کرد، آیکون سطل زباله است. آیکون فعلی سطل زباله که حالت شیشه ای دارد بارها دچار تغییر شد و سر انجام به این شکل در آمد. در بخش This PC نیز آیکون پارتیشن های ویندوز تغییر کرده و یک شکل بسیار ساده را به خود گرفته اند که از این نظر زیبا هستند اما هنوز هم می توان ایراداتی را بر آن ها وارد کرد. از نظر من آیکون پارتیشن ها در ویندوز ۷ بسیار زیبا تر از نسخه فعلی بودند اما باید قبول کرد که زبان طراحی تغییر کرده و طراحی فِلَت عناصر گرافیکی سنگین را نمی پذیرد و باید همه عناصر در عین زیبایی نسبی، ساده باشند. یعنی همان چیزی که در ویندوز ۱۰ شاهد آن هستیم. در منوی استارت نیز آیکون کاشی ها تغییر کرده و همگی با محیط ویندوز ۱۰ همگام و سازگار هستند.

بخش تنظیمات ویندوز یکی از قسمت هایی است که تغییرات بسیاری داشته و اکنون تمامی کارها تقریبا در آن جا انجام می شوند و شما کم تر به کنترل پنل نیاز پیدا می کنید. صحبت از کنترل پنل شد پس لازم است که توضیحاتی را نیز در خصوص این بخش مهم از ویندوز ارائه کنیم. کنترل پنل را همگی ما می شناسیم و کم و بیش به این بخش مراجعه کرده ایم و تنظیماتی را تغییر داده ایم. با توجه به این که در ویندوز ۱۰ بسیاری از کار ها از داخل بخش تنظیمات انجام می شوند، حال ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا ممکن است کنترل پنل از ویندوز برداشته شود؟

جواب این سوال تقریبا خیر است. زیرا بخش تنظیمات ویندوز هر قدر که کامل باشد نمی تواند برخی عناصر کنترل پنل را در خود جای دهد. زیرا در این صورت رابط کاربری یکپارچه دستگاه های ویندوزی به هم می خورد. گابریل آئول، مدیر بخش توسعه دهندگان و پروژه اینسایدر در توییتر خود در پاسخ به سوال یکی از کاربران اعلام کرد که در آینده بیشتر عناصری که اکنون در کنترل پنل هستند به بخش تنظیمات منتقل خواهند شد اما قرار نیست که کنترل پنل از بین برود زیرا لازم است که برخی تنظیمات در همان بخش باقی بمانند.

12 13

وقتی که صحبت از رابط کاربری می شود، نا خود آگاه صحبت از شخصی سازی نیز به میان می آید. در ویندوز ۱۰ نسبت به ویندوز ۸ و ۸٫۱، شما قابلیت های شخصی سازی بیشتری در اختیار دارید و این شخصی سازی حتی شامل بخش CMD ویندوز نیز می شوند! یعنی شما می توانید این بخش را نیز مطابق میل خود شخصی سازی کنید. در بخش شخصی سازی ویندوز واقع در قسمت تنظیمات، شما می توانید پس زمینه های مختلف را انتخاب کنید و یا این که رنگ های مختلفی را برای پنجره های ویندوز برگزینید. بر خلاف رنگ های محدود ویندوز ۸٫۱، شما اکنون می توانید ۴۹ رنگ مختلف را انتخاب کنید و از این نظر دست شما بسیار باز است. همچنین شما می توانید تعیین کنید که رنگ انتخابی برای چه بخش هایی قابل انتخاب باشد. به عنوان مثال می توانید انتخاب کنید که رنگ انتخاب شده در نوار وظیفه و یا منوی استارت نمایش داده نشود.

در کل رابط کاربری ویندوز ۱۰ بسیار مدرن بوده و کاملا مناسب رایانه های امروزی است. هنوز ایراداتی دارد اما می توان به دلیل داشتن مزایای بسیار، از معایب چشم پوشی کرد. به هر حال رابط کاربری ویندوز ۱۰ شما را مطمئنا راضی نگه می دارد و اگر از ویندوز ۱۰ موبایل استفاده می کنید می توانید لذت داشتن یک رابط کاربری یکسان در رایانه و گوشی را تجربه کنید!


تقویم خورشیدی

14

پس از مدت ها بالاخره مایکروسافت صدای کاربران ایرانی را شنید و یک ویژگی بسیار عالی را به ویندوز افزود؛ تقویم خورشیدی! کاربران ایرانی که از ویندوز استفاده می کنند و جامعه بزرگی را نیز تشکیل می دهند به علت عدم وجود یک تقویم خورشیدی در ویندوز و به صورت پیش فرض، همواره مجبور بودند که نرم افزار های جانبی را نصب کنند. اما بالاخره مایکروسافت تصمیم گرفت تا به صدای کاربران ایرانی گوش دهد و در همین راستا یکی از بهترین ویژگی ها یعنی همان تقویم خورشیدی را به ویندوز ۱۰ آورد. این تقویم از زمان نسخه های پیش نمایش فنی به ویندوز ۱۰ افزوده شده بود اما اکنون که در نسخه نهایی هستیم به خوبی کار می کند.

برای این که بتوانید از تقویم خورشیدی استفاده کنید می بایست در بخش Region واقع در کنترل پنل، Format را بر روی Persian قرار دهید

اگر مایلید که Format رایانه خود را بر روی فارسی قرار دهید، می توانید بدون هیچ مشکلی از تقویم خورشیدی استفاده کنید حتی نرم افزار Outlook Calendar نیز اکنون به طور کامل از تقویم خورشیدی پشتیبانی می کند و شما می توانید کارهای خود را در این تقویم ثبت کنید و در این خصوص نیز مشکلی وجود ندارد.


استور یونیورسال ویندوز ۱۰

15

مایکروسافت با عرضه ویندوز ۱۰ تصمیم گرفت تا برای رفع خلأ نرم افزاری یک راه حل جامع ارائه دهد و نام این راه حل را نرم افزار های یونیورسال گذاشت. نرم افزار های یونیورسال به دسته ای از نرم افزار ها می گویند که می توانند بر روی تمامی گجت های ویندوزی از گوشی های هوشمند گرفته تا سرفس هاب غول پیکر اجرا شوند و به طور خودکار محیطی که در آن قرار گرفته اند را شناسایی کنند. نرم افزار های یونیورسال نیز همانند نرم افزار های مدرن گذشته باید در فروشگاه نرم افزاری ویندوز قرار گیرند اما از آن جایی که فروشگاه های مجزا برای این کار مناسب نبودند، مایکروسافت استور تمامی گجت های ویندوزی را به یک استور یکپارچه تبدیل کرد.

استور یکپارچه و یونیورسال ویندوز ۱۰ تا به این لحظه در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ موبایل حضور دارد و تمامی نرم افزار ها در آن جای گرفته اند. بر روی رایانه ها نرم افزار های مرتبط با رایانه + نرم افزار های یونیورسال قابل دیدن هستند و در ویندوز ۱۰ موبایل نیز نرم افزار های ویندوز فون + نرم افزار های یونیورسال را می توانید مشاهده کنید. نرم افزار های یونیورسال در هر دو گجت دیده می شوند، یعنی رایانه و موبایل.

در استور یونیورسال ویندوز ۱۰ علاوه بر نرم افزار ها و بازی ها + نرم افزار های یونیورسال، آهنگ، فیلم و سریال نیز وجود دارد و شما می توانید از طریق این استور جدید آهنگ و فیلم مورد علاقه خود را نیز خریداری و تماشا کنید. سرعت نصب نرم افزار در استور یونیورسال در مقایسه با استور پیشین بسیار افزایش داشته است به گونه ای که می توان چندین نرم افزار را در چند دقیقه کوتاه دریافت و یا به روز رسانی کرد. مایکروسافت پیش تر اعلام کرده بود که در آینده امکان خرید لایسنس ویندوز ۱۰ از طریق استور یونیورسال فراهم می شود و کاربران می توانند از همین طریق اقدام به خرید لایسنس کنند. لازم به ذکر است که در آینده نزدیک نرم افزار های پورت شده اندروید و iOS به همراه نرم افزار های کلاسیک Win32 نیز در این استور قرار می گیرند و کاربران می توانند آن ها را از طریق این استور و بدون مشکل دریافت کنند.

نکته ای که باید بدانید این است که این استور اکنون برای ایرانیان نیز در دسترس است. یا بهتر بگوییم، آن سخت گیری های پیشین را ندارد. پیش تر برای دسترسی به استور ویندوز می بایست از نرم افزار های تغییر ip و… استفاده می کردیم اما اکنون کافیست که منطقه رایانه خود را بر روی ایالات متحده قرار دهید تا به راحتی و بدون مشکل به استور ویندوز دسترسی داشته باشید.

در این استور جدید با وجود این که از حالت آزمایشی خارج شده اما همچنان مشکلاتی دیده می شود و از جمله آن ها می توان به کرش کردن ناگهانی و جستجوی ضعیف در برخی مواقع اشاره کرد. در زیر می توانید نگاهی به بخش های مختلف استور داشته باشید:

16 17

18 19


مرورگر مایکروسافت اِج

Screenshot-14[1]

بالاخره پس از چندین سال نقش اینترنت اکسپلورر در ویندوز کمرنگ شد و جای خود را به مایکروسافت اِج جوان داد. مایکروسافت اِج مرورگری تازه نفس و بسیار پرسرعت است که بر خلاف اینترنت اکسپلورر ظاهر جذاب تر و قدرت فوق العاده بیشتری دارد و تا به این لحظه توانسته مرورگر های مطرحی نظیر کروم، فایرفاکس و سافاری را در آزمایشات مختلف به چالش بکشد.

مایکروسافت اِج جانشین شایسته ای برای اینترنت اکسپلورر است ولی نمی توانید به طور کامل به آن وابسته باشید زیرا هنوز یکسری ایرادات دارد که قرار است به مرور زمان رفع شوند همچنین این مرورگر در حال حاضر از افزونه ها پشتیبانی نمی کند و از این نظر نیز دست کاربران بسته است. متاسفانه برای باز کردن سایت دانشگاه نیز باید مجددا به سراغ اینترنت اکسپلورر بروید، همان طوری که گفتیم این مرورگر در ویندوز حضور دارد اما به صورت پیش فرض انتخاب نشده است و برای پیدا کردن آن یک جستجو در کرتانا کافیست.

صحبت از کرتانا شد! موردی که باید بدانید این است که کرتانا و مایکروسافت اِج اکنون با یکدیگر ادغام شده اند و کرتانا در تمامی لحظات وب گردی همراه شماست تا در مواقع لازم کمکتان کند. به عنوان مثال اگر در یک متن خاص یک جمله نامفهوم وجود داشته باشد شما می توانید آن جمله و یا کلمه را Highlight کنید و با استفاده از گزینه Ask Cortana  از کرتانا بخواهید تا درباره آن به شما توضیح دهد. به عنوان مثال اگر نام یک شرکت تجاری باشد کرتانا توضیحاتی را درباره شرکت و دامنه فعالیت آن به شما ارائه می دهد.

یکی دیگر از قابلیت های بسیار خوب و کاربردی مایکروسافت اِج، حاشیه نویسی وب سایت ها است. به این صورت که شما می توانید در یک وب سایت خاص خیلی سریع با انتخاب گزینه حاشیه نویسی، دفترچه یادداشت کوچکی در مایکروسافت اج ایجاد کنید و یک عبارت خاص که مدنظرتان است را بنویسید و سپس آن را ذخیره کنید. اگر اکانت مایکروسافت خود را وارد کرده باشید، نوشته ذخیره شده در وان درایو آپلود می شود و شما می توانید در هر جایی به آن دسترسی داشته باشید.

مایکروسافت اِج در درون خود بخش مدیریت دانلود دارد و شما می توانید با خیال راحت فایل ها را با یک سرعت مناسب دانلود کرده و از زمان پایان یافتن آن ها اطلاع یابید. همان طوری که گفتیم، مایکروسافت اِج یک مرورگر قدرتمند و شایسته است اما هنوز نواقصی دارد که بارز ترین آن ها عدم پشتیبانی از افزونه ها است. البته افزونه ها در حال حاضر پشتیبانی نمی شود و در آینده امکان پشتیبانی فراهم می شود. تصاویری از بخش های مختلف این مرورگر:


دسکتاپ های مجازی چندگانه

1

دسکتاپ های چندگانه یک ویژگی کاملا جدیدی است که در ویندوز ۱۰ وجود دارد و در نسخه های پیشین یک چنین قابلیتی وجود نداشته است. با استفاده از این قابلیت می توانید بر روی تک تک نرم افزار ها و پنجره های خود به صورت جداگانه مدیریت داشته باشید و یا این که چندین دسکتاپ را ایجاد کنید. منظور از چندین دسکتاپ این است که شما یک صفحه مجزا با صفحه کنونی که در آن هستید را ایجاد کنید.

به عنوان مثال فرض کنید که چندین نرم افزار، بازی و… را باز کرده اید و می خواهید که به طور مجزا یک سری نرم افزار های دیگر را نیز اجرا کنید، در این صورت می توانید با استفاده از دسکتاپ های مجازی، یک صفحه دسکتاپ جدید ایجاد کنید که در آن هیچ نرم افزاری اجرا نشده است و شما به راحتی می توانید نرم افزار هایی را در این دسکتاپ جدید باز کنید. اگر دوباره خواستید می توانید که چندین دسکتاپ دیگر را ایجاد کنید و به صورت مجزا با هر یک کار کنید، هر کدام را که نخواستید ببندید و یا این که با سرعت میان آن ها جابه جا شوید! هر دسکتاپ یک صفحه جدید را پیش روی شما می گذارد که درآن هیچ چیزی در حال اجرا نیست.

یکی از کاربرد های بارز این قابلیت زمانی معلوم می شود که شما می خواهید رایانه خود را برای دقایقی در اختیار دیگران قرار دهید. در این صورت می توانید نرم افزار های خود را دست نخورده باقی بگذارید و برای شخص مورد نظر یک دسکتاپ جدید و جداگانه را ایجاد کنید! در زیر تصاویری از این بخش قرار داده شده که بخشی از کاربرد این قابلیت را نشان می دهند:

2


امنیت و حریم خصوصی

hacker-russia-1024x682

چه قبول کنیم و یا نکنیم، بیشترین تعداد بد افزار ها این روز ها برای پلتفرم ویندوز نوشته می شوند زیرا جامعه استفاده کنندگان از آن بالا هستند و به نوعی طعمه بسیار خوبی برای هکر ها محسوب می شوند. درست است که تعداد بد افزار های ویندوز بسیار بالاست اما این که سیستم عامل تا چه اندازه می تواند در برابر این بد افزار ها مقاومت کند مهم است. این که ویندوز تا چه اندازه می تواند از اطلاعات مهم و حیاتی کاربران محافظت کند اهمیت دارد. در نسخه های قدیمی تر ویندوز مانند XP، ویستا و یا ۷ ضریب امنیتی ویندوز در سطح پایینی قرار داشت اما با آمدن ویندوز ۸ و به دنبال آن ویندوز ۸٫۱، ضریب امنیتی ویندوز به طرز چشمگیری رشد کرد و آمار بد افزار ها نیز بسیار کاهش یافت.

در ویندوز ۱۰ این ضریب امنیتی افزایش داشته است و مایکروسافت با استفاده از روش های مختلف مانند تصاحب شرکت های امنیتی مهم و مطرح سعی کرده تا این نسخه از ویندوز را در بالاترین سطح امنیتی قرار دهد. این شرکت ادعا می کند که ویندوز ۱۰ ایمن ترین نسخه ویندوز بوده که تا به امروز منتشر شده است! این یک ادعای بسیار بزرگ است و باید دید که تا چه اندازه صحیح است.

مایکروسافت تمامی عناصر مرتبط با امنیت ویندوز ۱۰ را به طور مداوم به روز رسانی می کند و یکی از مهم ترین آن ها ویندوز دیفندر است که به عنوان یک آنتی ویروس پیش فرض و قدرتمند عمل می کند. مایکروسافت به طور مداوم به روز رسانی هایی را برای این نرم افزار منتشر می کند تا بتواند آن را هر چه بیشتر در مقابل بد افزار ها مقاوم سازد. اگر شما کاربری محتاط باشید و در انتخاب نرم افزار ها و فایل هایی که از اینترنت دانلود می کنید کمی وسواس به خرج دهید، به کمک این نرم افزار دیگر نیازی به نرم افزار های امنیتی جانبی نخواهید داشت و هیچ گاه دچار مشکل نخواهید شد. البته توجه داشته باشید که برای کارایی بهتر می بایست این نرم افزار را به طور مداوم به روز رسانی کنید.

می دانیم که مایکروسافت در دومین سه شنبه هر ماه، بسته های به روز رسانی امنیتی را برای ویندوز منتشر می کرد. به عنوان مثال اگر یک باگ امنیتی در ویندوز به وجود می آمد، کاربران بایستی صبر می کردند تا دومین سه شنبه ماه از راه برسد تا بتوانند بسته های امنیتی لازمه جهت رفع باگ را دریافت کنند. در طول این مدت هکر ها می توانستند تقریبا هر کاری انجام دهند و از حفره به وجود آمده نهایت استفاده را ببرند اما در ویندوز ۱۰ سیاست شرکت در خصوص این نوع به روز رسانی ها تغییر یافته است.

مایکروسافت اعلام کرده است که از این پس سیاست ارائه به روز رسانی های امنیتی در دومین سه شنبه هر ماه کنار گذاشته می شود و به جای آن، به روز رسانی های فوری برای کاربران منتشر می شود. یعنی به محض این که یک حفره امنیتی کشف می شود، مایکروسافت در کوتاه ترین زمان ممکن به روز رسانی های امنیتی لازم را منتشر می کند تا از به وجود آمدن مشکلات امنیتی برای کاربران جلوگیری به عمل آید. این کار یکی از ویژگی های امنیتی برتر ویندوز ۱۰ محسوب می شود و برای بسیاری از کاربران اهمیت بسیاری دارد.

از نظر من ویندوز ۱۰ در مقایسه با سایر نسخه های ویندوز در درجه امنیتی بالاتری قرار دارد اما بدون ایراد نیست. زیرا همواره یک حفره برای نفوذ وجود دارد و این موضوع غیر قابل انکار است و اگر شرکتی این ادعا را داشته باشد که نرم افزار و یا هر چیزی ساخته که غیر قابل نفوذ است، باید آن را ادعایی پوچ تلقی کرد.

از بحث امنیت که بگذریم، به مبحث حریم خصوصی می رسیم که برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا بسیاری از ما به هنگام نصب سیستم عامل و یا هر نرم افزار دیگری شرایط و ضوابط و نکات مهم حریم خصوصی را نمی خوانیم و دلیل آن هم طولانی بودن این متون و همچنین کمبود وقت ما است. اما پیش از هر تصمیم و یا قضاوتی پیشنهاد می کنیم که اساسنامه امنیتی ویندوز ۱۰ را مطالعه کنید تا در ادامه به مشکلی برنخورید.

همه ما در اخبار مختلف و یا در بیانه های گوناگون دیده ایم که همواره انگشت اتهام به سوی سه شرکت اصلی دنیای فناوری یعنی مایکروسافت، اپل و گوگل بوده است البته بیشتر تهمت های جاسوسی از اطلاعات به مایکروسافت زده می شود زیرا بیش از ۹۰ درصد رایانه های جهان را در اختیار دارد و می تواند با اطلاعات کاربران تقریبا هر کاری را انجام دهد اما باید دید که این اتهامات تا چه اندازه صحت دارند.

بسیاری از کاربران عزیز سایت شیائومی ایران همانند من و بسیاری دیگر عضو پروژه ویندوز اینسایدر بوده و یا هستیم. اگر به یاد داشته باشید، در وب سایت ویندوز اینسایدر به یک نکته مهم اشاره شده بود. نکته ی مد نظر این است که مایکروسافت در نسخه های پیش نمایش ویندوز، تمامی فعالیت های کاربران را زیر نظر می گرفته است. مایکروسافت به صراحت این موضوع را عنوان کرده بود زیرا برای این کار دلیلی وجود دارد. در نسخه های پیش نمایش ویندوز، مایکروسافت با آنالیز داده ها و کنترل فعالیت کاربران می خواست تا بداند که کاربران به هنگام مراجعه به چه بخش هایی دچار مشکل می شوند و باگ ها عموما در چه بخش هایی از سیستم عامل خودنمایی می کنند. بنابراین لازم است که فعالیت ها کنترل شود تا یک میانگین برای این داده ها گرفته شود و اگر مشکل جدی و عمومی وجود دارد، خیلی سریع رفع شود. اما آیا در نسخه نهایی نیز فعالیت ها همچون نسخه های پیش نمایش ویندوز تحت کنترل است؟ قطعا خیر. می توانید با مراجعه به مطلب اساسنامه امنیتی ویندوز ۱۰ خودتان از این موضوع آگاهی یابید.

در کل بگذارید خیالتان را از این بابت راحت کنیم.

مایکروسافت و یا هر شرکت دیگری در این کره خاکی که در یک کشور خاص قرار دارند و مطمئنا اهداف شرکت در راستای اهداف کشور خواهد بود. مایکروسافت، اپل، گوگل و… ندارد. هر گاه مشکلات جدی پیش آید این شرکت ها موظف هستند تا اطلاعات لازمه را در اختیار دولت قرار دهند تا از آن ها برای تحقیقات استفاده کنند. این موضوع برای تمامی شرکت ها صدق می کند و به این سه غول فناوری محدود نمی شود اما به دلیل این که این سه شرکت دنیا را تسخیر کرده اند، انگشت اتهام به سوی این شرکت ها است. این موضوعی که عنوان کردیم مربوط به شرایط خاص است و در غیر این صورت، از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران در چارچوب اساسنامه امنیتی محافظت می شود و کسی حق استفاده از این اطلاعات را ندارد.


نرم افزار Phone Companion

نرم افزار Phone Companion که در ویندوز ۱۰ قرار دارد، امکان جمع آوری و دسترسی سرویس های پلتفرم های مختلف در یک مکان را برای کاربران اندروید و iOS بسیار راحت تر می کند. پس از این که گوشی خود را به رایانه ویندوزی متصل می کنید، این نرم افزار از شما می پرسد که از چه نوع تلفن همراهی استفاده می کنید. سپس با توجه به انتخاب شما، این نرم افزار کمک می کند تا تصاویر، آهنگ ها، اسناد و یادداشت های خودتان را که در دستگاه های مختلف هستند همگام کرده و در یک مکان به آن ها دسترسی داشته باشید. این نرم افزار تنها در ویندوز ۱۰ در دسترس خواهد بود و هم اکنون به طور کامل در نسخه نهایی حضور دارد. اگر گوشی شما ویندوز فونی است نیاز چندانی به این نرم افزار ندارید زیرا ویندوز فون و ویندوز ۱۰ به طور کامل با یکدیگر همگام هستند و اطلاعات همگی دسته بندی خواهند شد و در ویندوز ۱۰ می توانید به طور کامل به آن ها دسترسی داشته باشید. تصاویری از این برنامه:

23 24
25 26


نرم افزار های یونیورسال ویندوز ۱۰

اکنون نوبت به یکی از بهترین ویژگی های ویندوز ۱۰ یعنی نرم افزار های یونیورسال رسیده است! نرم افزار هایی هوشمند که تنها یک بار نوشته می شوند تا در تمامی گجت های ویندوزی مانند سرفس هاب، رایانه ها، گوشی های هوشمند، تبلت ها، اکس باکس و… اجرا شوند. این نرم افزار ها محیطی که در آن اجرا می شوند را تشخیص می دهند و با توجه به نوع دستگاه، خود را با آن تطبیق می دهند. رابط کاربری و قابلیت های این نرم افزار ها در تمامی دستگاه های ویندوزی یکسان بوده و هیچ تفاوتی در آن ها دیده نمی شود فقط ممکن است که با توجه به اندازه صفحه نمایش جای برخی از عناصر تغییر کند ضمنا منوی همبرگری از ویژگی های اصلی این نرم افزار ها است که منتقدین و طرفداران خاص خود را دارد! ما در این بخش قصد داریم تا نرم افزار های یونیورسال ویندوز ۱۰ که به صورت پیش فرض بر روی ویندوز هستند را معرفی کنیم و توضیحات مختصری را درباره هر یک از آنان ارائه دهیم زیرا همه شما به نوعی با این نرم افزار ها آشنایی دارید.


نرم افزار یونیورسال Alarms & Clock

نرم افزار ساعت هشدار یکی از ارکان اصلی هر سیستم عاملی است و بسیاری از کاربران از این قابلیت کاربردی استفاده های بسیاری می کنند. ویندوز تا به این لحظه نرم افزار شایسته ای برای انجام یک چنین کاری نداشته است و همگی به نوعی ناقص بوده و قابلیت های نسخه جدید و مدرن را نداشته اند. این نرم افزار یونیورسال جدید بخش هایی نظیر برگه های تایمر (Timer) و کرنومتر (Stopwatch)، برگه ساعت جهانی (World Clock) و برگه ساعت هشدار (Alarm) را داراست که هر یک کارهای مفیدی را انجام می دهند. در زیر می توانید تصاویری از این نرم افزار را مشاهده کنید:
7 8

9 10


نرم افزار یونیورسال ماشین حساب (Calculator)

رابط کاربری نرم افزار ماشین حساب ابتدا در ویندوز ۷ تغییر کرد و بعد در ویندوز ۸ شاهد نسخه مترو این نرم افزار بودیم. سپس در ویندوز ۱۰ این نرم افزار ظاهری مدرن یافت و قابلیت های جدیدی به آن اضافه شد. همچنین بزرگ ترین امتیاز این نرم افزار، یونیورسال بودن آن است به طوری که هیچ تفاوتی در ظاهر و کارایی این نرم افزار در گجت های ویندوزی مختلف وجود ندارد. این ماشین حساب جدا از این که می تواند عمل محاسباتی شما را انجام دهد، بلکه می تواند واحد ها را نیز برای شما تبدیل کند! با استفاده از این مبدل شما به راحتی می توانید واحدهای درجه حرارت، طول، حجم، سرعت، فشار و بسیاری از موارد دیگر را تبدیل کنید. همچنین شما می توانید بنابر نیاز خود از سه مدل: ساده، علمی و برنامه نویسی ماشین حساب استفاده کنید. در زیر تصاویری از این نرم افزار قرار داده شده است:

11 12

13 14


نرم افزار یونیورسال دوربین (Camera)

این نرم افزار یونیورسال جدید را باید مدیون نوکیا و الگوریتم بی نظیر تصویر برداری نرم افزاری که ساخته باشیم. این نرم افزار در واقع همان Camera پیشین است اما در آن از الگوریتم تصویر برداری لومیا کمرا استفاده شده تا شاهد کیفیت بسیار بالایی در تصاویر باشیم. این نرم افزار همان طوری که گفتیم یونیورسال است. در واقع همان نرم افزار Camera که در ویندوز ۱۰ موبایل شاهد آن هستیم اکنون بدون کوچک ترین تغییر به ویندوز ۱۰ دسکتاپ آمده تا تمامی گجت های ویندوزی که دوربین دارند بتوانند از آن استفاده کنند.  تصاویری از این نرم افزار:

15 16

18 17


نرم افزار یونیورسال نقشه (Maps)

این نرم افزار هر ابزاری جهت مکان یابی در سرتا سر جهان را که بخواهید در اختیارتان می گذارد. این نرم افزار در واقع ترکیبی از دو نرم افزار Bing Maps و HERE Maps است و این برای اولین بار است که این دو نرم افزار در یک نرم افزار قدرتمند تحت نام Maps حضور دارند.  یکی از بهترین ویژگی های این نرم افزار، ویژگی ۳D Cities است. به وسیله این قابلیت شما می توانید تعدادی از شهر ها و کشور های معروف را به صورت سه بعدی تماشا کنید و در آن ها گشت و گذار کنید. متاسفانه این ویژگی برای کشور ایران به طور کامل کار نمی کند و تنها کوه ها را به صورت سه بعدی نمایش می دهد. در زیر تصاویری از محیط این نرم افزار قرار داده شده است:

19 20

21 22


نرم افزار های یونیورسال ایمیل و تقویم

Mail و Calendar دو نرم افزار جدید و یونیورسال ویندوز ۱۰ هستند که در نسخه های پیش نمایش ویندوز ۱۰ نیز حضور داشتند اما هیچ گاه به کاملی امروز نبوده اند. این دو نرم افزار رابط کاربری کاملا مدرن دارند و به شما این امکان را می دهند که بدون خارج شدن از نرم افزار ها به راحتی میان هر دو جابه جا شوید. نرم افزار Mail در دستگاه های باصفحه لمسی قابلیت شخصی سازی حرکتی دارد و شما می توانید با حرکت دادن انگشتانتان به طرفین، یک ایمیل خاص را پاک کرده و یا به لیست علاقه مندی های خود اضافه کنید! یکی از ویژگی های بارز نرم افزار Mail این است که هنگام ویرایش و یا ارسال یک ایمیل از موتور تایپ Word استفاده می کند و امکانات بی نظیری را در اختیار شما می گذارد. شما می توانید در این نرم افزار جدول طراحی کرده و یا این که عکسی را به متن اضافه کنید و امکانات بی نظیر دیگر. دو نرم افزار Mail و Calendar می توانند به اکانت های مختلف شما مانند Outlook ،Exchange  Office 365 ،POP ،IMAPو Gmail بدون هیچ مشکلی متصل و همگام شوند. شما می توانید اکانت های خود را از داخل همین نرم افزارها اضافه و یاحذف کنید. همان طوری که در بالا نیز گفتیم، نرم افزار Calendar اکنون به طور کامل از تقویم خورشیدی پشتیبانی می کند و لازمه دسترسی به آن تغییر منطقه رایانه به ایران است. تصاویری از این دو نرم افزار:

23 24

 25 26


نرم افزار یونیورسال People

نرم افزار جدید مخاطبین که یونیورسال بوده و طراحی کاملا مدرنی دارد به طور کامل در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۰ موبایل حضور دارد. یکی از ویژگی های بارز این نرم افزار همگام سازی با تمام اکانت های شما مانند فیسبوک، جیمیل، اوت لوک و… است که این امکان را به شما می دهد به تمامی مخاطبانتان به صورت یکجا دسترسی داشته باشید و به راحتی با هر یک از آن ها تماس گرفته و یا به آن ها پیام بفرستید. تصاویری از محیط این نرم افزار:

27 28

 29 30


نرم افزار یونیورسال Photos

این نرم افزار یونیورسال جدید که جایگزین نرم افزار قبلی شده است ظاهری بسیار جذاب و مدرن دارد و رابط کاربری آن با نرم افزار پیشین بسیار متفاوت است. امکانات متنوعی دارد و از جمله این امکانات می توان به نمایش تمامی عکسی های داخل رایانه، گوشی، حافظه های جانبی و وان درایو همگی در یک مکان اشاره کرد! این نرم افزار قابلیتی به نام Albums دارد که به وسیله آن می توانید آلبوم تصاویر خود را ایجاد و یا مشاهده کنید. این نرم افزار اکنون به صورت پیش فرض جهت نمایش تصاویر انتخاب شده و جایگزین Photo viewer پیشین شده است. این نرم افزار جهت ویرایش تصاویر نیز ابزاری ویژه دارد و می تواند به عنوان یک ابزار سریع بسیار کارآمد واقع شود. تصاویری از محیط نرم افزار:

31 32

31 32


نرم افزار یونیورسال Groove Music

در این نرم افزار امکانات متعددی وجود دارد و مانند نرم افزار Photos می تواند تمام آهنگ ها از جمله آن هایی که بر روی حافظه ابری وان درایو قرار گرفته اند را نمایش دهد. قابلیت سوایپ کردن میان آهنگ ها در این نرم افزار بسیار لذت بخش است. امکانات دیگری نیز نظیر Albums در این نرم افزار وجود دارد. مایکروسافت اعلام کرده است که به زودی قابلیت های جدیدی نظیر کاشی زنده با امکان نمایش آهنگ در حال پخش، خرید ترانه ها، امکان Pin کردن آهنگ مورد علاقه به منوی استارت و… را به این برنامه اضافه می کند. این نرم افزار اکنون به اندازه ای کامل شده تا بتوان از آن به عنوان نرم افزار پیش فرض استفاده کرد و نیازی به نصب نرم افزار های جانبی دیگری نیست. در زیر می توانید تصاویری از این نرم افزار را مشاهده کنید:

35 36

37 38


نرم افزار یونیورسال Movies & TV

این برنامه یونیورسال بوده و مانند سایر نرم افزارهای یونیورسال طراحی فِلَت دارد و منوی همبرگری نیز در آن دیده می شود. در این نرم افزار امکانات متعددی وجود دارد و مانند نرم افزار Photos می تواند تمام ویدیوها از جمله آن هایی که بر روی حافظه ابری وان درایو قرار گرفته اند را نمایش دهد. همچنین یکی از ویژگی های بارز این برنامه، توانایی اجرای فایل های تصویری با فرمت MKV است. در این نرم افزار می توان به هنگام پخش ویدیو زبان آن را نیز تغییر داد و این برای فیلم هایی که به صورت دو زبانه عرضه می شوند بسیار کاربردی است. تصاویری از محیط نرم افزار:

39 40

 41 42


نرم افزار یونیورسال اکس باکس

نرم افزار اکس باکس را به جرأت می توان برترین نرم افزار یونیورسال ویندوز ۱۰ نامید. این نرم افزار همان چیزیست که گیمر ها و کاربران مدت زیادی است به دنبال آن هستند. قابلیت های بی نظیری همچون امکان استریم بازی های اکس باکس وان بر روی رایانه، قابلیت Game DVR در کنار ده ها ویژگی خارق العاده دیگر همگی بخش کوچکی از توانایی های این نرم افزار را تشکیل می دهند. شما با استفاده از نرم افزار اکس باکس می توانید با دیگر دوستان بازیکن خود ارتباط برقرار کنید و با آن ها چت کنید، امتیازات و دستاورد های خود در بازی ها را مشاهده کنید و… . این نرم افزار یونیورسال به همین شکل در ویندوز ۱۰ موبایل حضور دارد و در گوشی ها نیز با تمام قدرت عمل می کند. تصاویری از محیط نرم افزار:

43 44

45 46


نرم افزار ۳D Builder

تا کنون نام چاپگر های سه بعدی به گوشتان خورده است؟ در واقع این روز ها نام چاپگرهای سه بعدی را در اخبار مختلف می بینیم و اسم آن ها را بار ها شنیده ایم. این چاپگر ها می توانند با توجه به اندازه ای که دارند، قطعات سه بعدی را تولید و یا به اصطلاح چاپ کنند. به عنوان مثال چندی پیش فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی توانستند با استفاده از این چاپگرهای سه بعدی، یکی از ابزار های مورد نیاز را در ایستگاه فضایی بین المللی چاپ کنند! این چاپگر ها می توانند با توجه به مواد اولیه موجود قطعات را چاپ کنند. حتی امروزه ما شاهد ساخت خانه هایی با این روش هستیم!

از آن جایی که امروزه استفاده از این نوع چاپگرها در صنایع مختلف از جمله پزشکی رواج یافته، مایکروسافت نیز یک برنامه جهت ساخت اشیائ سه بعدی برای چاپ توسط چاپگرهای سه بعدی در ویندوز ۱۰ قرار داده است. این نرم افزار ۳D Builder نام دارد و شما می توانید در صورت داشتن یک چاپگر سه بعدی، با استفاده از این نرم افزار اشیائ سه بعدی مورد نظر خود را ابتدا ویرایش و یا طراحی کرده و سپس با استفاده از چاپگر سه بعدی، آن ها را چاپ و یا تولید کنید! تصاویری از محیط نرم افزار:

 47 48

50 49


حالت تبلت

امروزه ما شاهد تولید تبلت های ویندوزی بسیاری هستیم که در رأس آن ها سرفس های مایکروسافت قرار دارند. در ویندوز ۱۰ برای تبلت ها یک حالت نمایشی جداگانه در نظر گرفته شده است. حالت تبلت یا Tablet Mode عنوان بخشی است که در ویندوز ۱۰ وجود دارد و برای کاربرانی که از تبلت نیز استفاده نمی کنند در دسترس است. در این حالت تمامی عناصر ویندوز ۱۰ برای صفحات لمسی بهینه شده اند تا شاهد یک عملکرد خارق العاده باشیم. حالت تبلت رابط کاربری متفاوتی در مقایسه با حالت دسکتاپ دارد و می تواند از طریق قابلیت Continuum نیز فعال شود. در این حالت به جای منوی استارت، صفحه استارت را خواهیم داشت و تمامی نرم افزار های مدرن در حالت تمام صفحه اجرا می شوند و امکان تغییر اندازه پنجره آن ها وجود ندارد. در زیر تصاویری از این حالت را تماشا می کنید:

51 52

53 54


جمع بندی

ویندوز ۱۰ به عنوان آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز آمده تا موفقیت های بسیاری کسب کند و عنوان محبوب ترین سیستم عامل دنیای رایانه ها را کسب کند. ویژگی های جدیدی نظیر نرم افزار های یونیورسال، Windows Hello، قابلیت Continuum و… همگی آمده اند تا تجربه ای متفاوت را در اختیار کاربران قرار دهند. بازگشت شکوهمندانه منوی استارت به ویندوز ۱۰ می تواند یکی از عوامل مهم مهاجرت از ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰ باشد و آمار هایی که اخیرا منتشر شده اند نشان می دهند که ویندوز ۱۰ در راه رسیدن به هدف نهایی خود تا به این لحظه موفق بوده است. عرضه رایگان ویندوز ۱۰ در یک سال اول پس از عرضه نیز کمک شایانی به رشد و گسترش ویندوز ۱۰ می کند. مایکروسافت ویندوز ۱۰ را با عنوان یک سرویس معرفی کرده و این یعنی که ویژگی های بیشتری در طی ماه ها و یا سال های آینده به ویندوز ۱۰ اضافه می شوند. ویندوز ۱۰ در حال حاضر با وجود این که در نسخه نهایی است مشکلاتی را به همراه دارد که ممکن است کاربران را آزرده خاطر کند. اگر نظر من را بخواهید می گویم که مایکروسافت می توانست ویندوز ۱۰ را کمی دیرتر منتشر کند تا این مشکلات ریز و درشت وجود نداشته باشند. اما به واقع دیرتر از این امکان نداشت.

هدف مایکروسافت این بود که ویندوز ۱۰ را تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید عرضه کند زیرا مدارس و مراکز آموزشی یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان ویندوز و سرویس های مایکروسافت هستند و اگر ویندوز ۱۰ دیرتر منتشر می شد، ویندوز ۱۰ نمی توانست به اندازه الآن رشد داشته باشد. ویندوز ۱۰ عملکردی عالی دارد و در مقایسه با نسخه های پیشین ویندوز بهینه تر است اگر چه هنوز هم مشکلاتی دارد اما مزایای ویندوز ۱۰ به حدی زیاد است که معایب چندان به چشم نمی آیند. در کل ویندوز ۱۰ یک سیستم عامل به شدت کامل است که می تواند تمامی نیاز های کاربران با تخصص های مختلف را پاسخ دهد.

55

امتیازی که به ویندوز ۱۰ داده شده به دلیل عملکرد خارق العاده این نسخه از سیستم عامل ویندوز و قابلیت های بی نظیر آن است اما در این میان مشکلاتی نیز وجود دارند که دردسر ساز هستند و باعث می شوند که ویندوز ۱۰ نتواند امتیاز کامل را کسب کند.

نظر خود را درباره بررسی انجام شده توسط شیائومی ایران و همچنین ویندوز ۱۰ را با ما در میان بگذارید.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *