مقایسه دوربین گوشی‌های میان‌رده شیائومی ،سامسونگ،نوکیا،سونی وهواوی-بخش دوم

بدون دیدگاه

رفتن به بخش اول

توجه: برای دیدن کیفیت اصلی تصاویر، در عبارت “کیفیت اصلی” موجود در تصاویر کلیک کنید. منبع مطالب سایت زومیت می باشد.

 

آزمایش پنجم:

ماکرو یکی از ژانرهای پرطرفدار دنیای عکاسی است. در این سبک از عکاسی، ثبت عالی جزئیات مناسب، حذف لرزش دست، جدا کردن سوژه از پس‌زمینه با توجه به جلوه‌ی بوکه و البته ثبت دقیق رنگ مهم‌ترین المان‌ها هستند. با توجه به موارد مذکور اقدام به مقایسه و انتخاب بهترین گزینه‌ی موجود در مقایسه با تصویر مرجع کنید.

camera samples - 5

camera samples – 5

کیفیت اصلی

در تست ثبت تصاویر ماکرو، نماینده سونی بدترین عملکرد را از خود داشت و با عدم توانایی در فوکوس روی سوژه، در این آزمایش مردود شد. گلکسی A8، نوکیا ۷ پلاس و نوا ۳E هر سه جزئیات مناسبی از سوژه را ثبت کردند. اما دقت رنگ بسیار خوب گوشی سامسونگ، آن را بهترین نمونه‌ی این آزمایش قرار داد.  اما در گروه دیگر این آزمایش، در حالی که آنر ۹ رنگ‌ها را بیش از حد گرم ثبت کرد و بخش زیادی از جزئیات را نیز از بین برده بود، Y7 پرایم ۲۰۱۸، نوکیا ۶.۱ و گلکسی جی ۷ پرو عملکرد نزدیکی به یکدیگر داشتند. با این حال ثبت دقیق‌تر رنگ‌ها در گوشی سامسونگ، باعث شد تا در این آزمایش هر دو نماینده‌ی این شرکت سربلند بیرون بیایند.

آزمایش ششم:

با توجه به علاقه‌ی بسیار کاربران به شبکه‌های اجتماعی و در نتیجه سبک عکاسی پرتره، دوربین‌های موبایل قابلیت‌های ویژه‌ای در این زمینه معرفی کرده‌اند که می‌توان به زوم ۲ برابر و ایجاد جلوه‌ی بوکه‌ی مصنوعی اشاره کرد. در این آزمایش ثبت جزئیات مناسب، ایجاد جلوه‌ی بوکه‌ی طبیعی با توجه به تشخیص مناسب سوژه و پس‌زمینه، عدم اعوجاج در تصویر (ثبت صحیح گردی صورت) با قابلیت زوم دو برابر و رنگ پوست طبیعی، مهم‌ترین مواردی است که باید برای مقایسه در نظر داشته باشید.

camera samples - 6

camera samples – 6

کیفیت اصلی

در این آزمایش تنها نوکیا ۷ پلاس توانایی زوم دو برابر را برای ثبت تصاویر پرتره داشت و هم‌چنین عملکرد بسیار خوبی از خود در ایجاد جلوه‌ی بوکه‌ی مصنوعی نشان داد. با این حال جزئیات ثبت شده توسط آن در حد پایینی قرار داشت؛ اما با وجود این مشکل، می‌توان ادعا کرد بهترین تصاویر پرتره ثبت شده در این مقایسه متعلق به نوکیا ۷ پلاس است. سایر گوشی‌های نیز با عدم توانایی در زوم دو برابر، منجر به از بین رفتن گردی صورت و ثبت بیضی‌ شکل آن شده‌اند. ردمی نوت ۵ (بخش مو) و به خصوص نوا ۳ ای نیز در تشخیص مرز سوژه و ایجاد جلوه‌ی بوکه نیز ضعف‌هایی از خود نشان دادند.

هیچ یک از گوشی‌های اقتصادی، توانایی ثبت تصاویر پرتره مدرن دنیای گوشی‌های هوشمند را ندارند و توانایی پایین در ایجاد جلوه‌ی بوکه، ثبت رنگ پوست ضعیف و عدم توانایی در زوم دو برابر باعث شده است تا در این آزمایش نتیجه‌ی مناسبی نگیرند. با این حال تصویر ثبت شده توسط ردمی ۵ پلاس را به دلیل رنگ پوست بهتر، در این آزمایش تا حدی عملکرد بهتری خواهد داشت.

آزمایش هفتم:

دوربین‌های سلفی یکی از مهم‌ترین جوانب دوربین‌ گوشی‌های هوشمند را تشکیل می‌دهد. این موضوع منجر به تعبیه‌ی سنسور‌ و لنز‌های توانمندی در این بخش شده است. در همین راستا آزمایش ۷ و ۸ این مقایسه‌ی دوربین به بررسی عملکرد دوربین‌های سلفی اختصاص دارد. در نظر داشته باشید برای ثبت بیشترین میزان از جزئیات، قابلیت زیبا شفاف‌سازی پوست در تمامی گوشی‌های غیر فعال شده است. ثبت رنگ طبیعی پوست در کنار جزئیات مناسب، معیارهای اصلی این آزمایش است که طبق آن‌ها باید توانمند‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

camera samples – 7

کیفیت اصلی

برش ۱۰۰ درصد:

camera samples - 7-100%

camera samples – 7-100%

کیفیت اصلی

در آزمون سلفی در شرایط نوری مساعد، گوشی‌های هوشمند امروزی عملکرد مشابه و در حد مناسبی دارند. با این حال جزئیات بیشتر و نویز کمتر باعث شده است گلکسی A8 در کنار نوکیا ۶.۱ و ردمی ۵ پلاس بهترین عملکرد را نسبت به سایرین داشته باشند.

آزمایش هشتم:

این آزمایش به بررسی عملکرد دوربین سلفی در شرایط نوری تاریک پرداخته شده است. در این حالت کنترل مناسب نویز، در کنار حفظ جزئیات و رنگ طبیعی پوست، وظایف اصلی هر یک از دوربین‌‌ها است.

camera samples - 8

camera samples – 8

کیفیت اصلی

برش ۱۰۰ درصد:

camera samples - 8 - 100%

camera samples – 8 – 100%

کیفیت اصلی

شرایط در محیطی با نور کم تفاوت بسیاری کرده و نتایج خروجی افت قابل توجهی داشتند. در بخش گوشی‌های میان‌رده و با توجه به برش ۱۰۰ درصد، این گلکسی A8 است که بهترین تصویر ثبت کرده است. در حالی که در بخش گوشی‌های ارزان‌تر این مقایسه‌ی دوربین، جی ۷ پرو با وجود ثبت بیشتری جزئیات و کمترین نویز، روشنایی بیش از حدی را به همراه دارد. Y7 پرایم ۲۰۱۸ پس از نماینده‌ی سامسونگ، عملکرد خودبی را ثبت کرده است.

آزمایش نهم:

در آزمایش پایانی ثبت تصاویر پرتره در شرایط نوری بسیار ضعیف مورد بررسی قرار گرفته است. فلاش گوشی‌ها برای بررسی توانایی آن‌ها در کنترل نویز غیر فعال شده است. ارائه‌ی تصویری قابل قبول با کنترل مناسب نویز و حفظ جزئیات، مؤلفه‌های اصلی این آزمایش هستند که کاربران باید به بررسی آن‌ها بپردازند. در نظر داشته باشید در شرایط عادی گوشی‌های هوشمند عموما از فلاش برای جبران تاریکی محیط استفاده می‌کنند.

camera samples - 9

camera samples – 9

کیفیت اصلی

برش ۱۰۰ درصد:

camera samples - 9-100%

camera samples – 9-100%

کیفیت اصلی

در آزمون پایانی ردمی نوت ۵ نزدیک‌ترین رنگ پوست را نسبت به تصویر مرجع ثبت کرده است. با این حال جزئیات هیچ یک از گوشی‌های میان‌رده‌ی این مقایسه‌ی دوربین، در حد خوبی نیست و تنها اکسپریا XA2 اولترا عملکرد تا حدودی بهتر نسبت به رقبای خود داشته است. اما در بخش گوشی‌های اقتصادی هیچ یک از محصولات موجود توانایی ثبت دقیق رنگ پوست را نداشتند و نوکیا ۶.۱ با رنگ پوست بهتر و کنترل مناسب‌تر نویز، عملکرد مطلوب‌تری را از خود نشان داد.

در نظر داشته باشید که معیار‌های انتخاب زومیت، طبیعی و نزدیک بودن تصاویر ثبت‌شده نسبت به قاب اصلی و نمونه‌ی مرجع هستند. با این حال لذت بردن از تصاویر کاملا موضوعی سلیقه‌ای است و شاید بسیاری از کاربران تصاویری با رنگ‌های اغراق‌شده و کنتراست بالا را بیشتر بپسندند. به همین دلیل هدف این مقایسه دوربین بیش از اینکه انتخاب برترین دوربین گوشی‌های هوشمند باشد، نمایش الگوریتم‌های پردازش تصویر هر یک از گوشی‌ها است تا کاربران را پیش از خرید با نحوه‌ی عملکرد هر یک آن‌ها آشنا کند.

یادداشت نویسنده : ۲۳۰ برای هر دو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *