تمام شایعات در مورد سرفیس فون

بدون دیدگاه

microsoft-surface-phone-mockup-january-2016

در حالی به نیمه سال ۲۰۱۶ نزدیک می شویم که اخبار نا امید کننده ای از تجارت موبایل مایکروسافت و استراتژی مبهم آن در این بازار، به گوش می رسد، اما هنوز یک روزنه امید برای کسانی که نمی‌خواهند گوشی های اندروید و iOS در دست بگیرند وجود دارد: مایکروسافت سرفیس فون. با این که مایکروسافت هیچ گونه تاییدیۀ رسمی در این زمینه ارائه نکرده است، ولی هر روز اخبار جدیدی در اینترنت منتشر می شود. پس بیایید با هم به تمام شایعات در این زمینی، نگاهی بی اندازیم.

بعد از آن که خط تولید دستگاه های دو در یک سرفیس به عنوان دستگاهی با مهندسی بسیار پیشرفته با موفقیتی چشمگیر همراه شد، معقول به نظر نمی‌رسد در عصر تلفن های همراه و با این بازار گسترده، مایکروسافت از ارائه دستگاه سرفیس فون امتناع ورزد. اما در حال حاضر تنها شایعات هستند که هر روز خود را نمایان می کنند و تنها زمان است که حقیقت را آشکار خواهد نمود.

 ظاهر دستگاه:

ظاهر دستگاه احتمالا در خور افرادی طراحی می شود که به دنبال یک طراحی خاص و بالا رده هستند. مانند پرچم داران سامسونگ یا اپل، سرفیس فون نیز با طراحی لوکس و منحصر به فرد به بازار عرضه خواهد گردید. البته در این میان طراحی هایی هم با نام طراحی های لو رفته، به بیرون درز کرده است. عکس هایی که البته بسیار ی از المان های شاخص تلفن های لومیا را به ارث برده اند.

Microsoft-Surface-Phone-Rumours-Windows-10-Mobile-Redstone-Update-Leaked-Render-First-Glimpse-At-Surface-Phone-Device-UK-Release-554415

یکی از طرح های مفهومی که در شبکه اجتماعی Baidu متعلق به کشور چین، بسیار به اشتراک گذاشته شده است. این طرح بیشتر شبیه به یک گوشی نوکیا لومیا ۸۳۰ با تایپ کاور است.
surface Conceptیکی از شایع ترین طراح های مفهومی از سرفیس فون

یکی از شایع ترین موارد در تمامی این طراحی ها مفهومی این است که بسیاری از ویژگی های سخت افزار های ساخت مایکروسافت را به امانت گرفته اند. این مسأله نشان می دهد که طراحی مایکروسافت به طراحی قابل شناسایی و امضا دار تبدیل شده است. گوشی های لومیا همیشه جایگاه برجسته در میان طراحی های رایج تلفن همراه داشته و سرفیس های ۲ در ۱ مایکروسافت طراحی رایانه ها را به اوج خود رسانده است (و این بزرگ ترین دلیلی است که ما می خواهیم یک تلفن همراه ویندوزی با استاندارد های طراحی سرفیس داشته باشیم).

از طرف دیگر همیشه در طراحی سرفیس خلاقیت ها و ابداعاتی وجود داشته است که دیگر سازندگان سخت افزار را مجاب به پیروی از طراحی مذکور می نموده است. در واقع این پایه نگه دارنده و قلم نبوده اند که سرفیس را خاص کردند. به عنوان مثال سرفیس بوک را در نظر بگیرید، مایکروسافت چگونه با ارائه صفحه لمسی فوق باریک جدا شونده در یک لپتاپ جهان فناوری را در بهت فرو برد؟ تمام اجزای طراحی سرفیس می خواهند بگویند که شما چیز مشابهی را در بازار نخواهید یافت. چنین طراحی از سرفیس فون توقع می رود (نه تنها اضافه کردن پایه نگه دارنده و قلم). نتیجه در ظاهر ممکن است آشنا به نظر برسد ولی در باطن متفاوت از هر آن چیزی خواهد بود که تا به حال دیده اید.

مسأله دیگری که منطقی به نظر می رسد استفاده از منیزیم خاص بدنه سرفیس است زیرا تجربه ثابت کرده است که پلاستیک فروش خوبی نخواهد داشت!

مشخصات فنی

اولین مسأله ای که فکر می کنم تمامی طرفداران ویندوز موبایل بر سر آن توافق دارند، این است که سرفیس فون، اگر وجود خارجی داشته باشد، بایستی از پردازنده اتم اینتل استفاده نماید (اگر پردازنده رمز آلود جدید اینتل آماده شده باشد)، تا بتواند نرم افزار های win32 را در کنار نرم افزار های تلفن همراه اجرا نماید. در حالی که اجرای نرم افزار های کامل دسکتاپ در صفحه لمسی ۷ اینچی کاملا نا معقول به نظر می رسد، اجرای آن ها در نمایشگر دوم و از طریق کانتینیوم محتمل تر خواهد بود.

متاسفانه سیگنال هایی از اینتل، نشان می دهد که آنها در حال منصرف شدن از ساخت پردازنده اتم برای مایکروسافت هستند و با این شرایط رویای اجرای نرم افزار دسکتاپ در موبایل روز به روز کم رنگ  تر می شود. بدون پردازنده اتم یعنی مایکروسافت هیچ شانسی در رقابت با سیستم های در حال رشد با پردازنده ARM نخواهد داشت. آیا راه حل، استفاده از یکی از مدل های Core m اینتل خواهد بود؟ آیا مایکروسافت مشکل حرارت تولید شده را برای استفاده از یک پردازنده رده رایانه در بدنه نحیف تلفن همراه، می تواند حل کند؟ این که  تا سال آینده چه اتفاقی رخ می دهد قابل پیش بینی نیست.

panos-panay

آیا می توانیم انتظار یک شاهکار مهندسی دیگر همچون سرفیس بوک را اینبار در تلفن همراه داشته باشیم؟ شاید با فردی مانند پانوس پانای ممکن باشد!

بیایید به یکی دیگر از شایعات عجیب اطراف سرفیس فون نگاه بی اندازیم. رم و فضای ذخیره سازی در تلفن همراه به اندازه پردازنده برای اجرای بهتر نرم افزار ها ضروری و مهم هستند و شایعه جدید خبر از وجود نسخه های عجیب از این سخت افزار ها را در سرفیس فون می دهد. این شایعه می گوید که سرفیس فون با حافظه ذخیره سازی ۵۰۰ گیگابایت، رم ۸ گیگابایت و پردازنده کوالکام ۸۳۰ عرضه خواهد شد. در حالی که مشخصات فوق احساس خوبی را به طرفداران می بخشد و بسیار رویایی به نظر می رسد، سوال آزار دهنده این است که چرا و چگونه؟! این مشخصات یک لپتاپ است که بر روی آن پردازنده موبایلی کوالکام ۸۳۰ (احتمالا قابل باور ترین قسمت شایعه)، نصب شده است. حتی اگر تیم سرفیس جادوگری کرده و این مشخصات را در تلفن همراه فراهم کنند، چنین دستگاهی به این زودی به بازار عرضه نخواهد شد.

Daniel Rubino  تحلیلگر ویندوز سنترال دیدگاه واقع بینانه تری در این زمینه دارد. سه دستۀ مصرف کنندگان، طرفداران پرو پا قرص و کاربران تجاری را در نظر بگیرید. مصرف کنندگان نیاز به دستگاهی متوسط  دارند که جایگزین لومیا ها شود و برای اکثر کارهای روزمره مناسب باشد. کاربران تجاری تلفن همراهی می خواهند که بر روی ویژگی های کسب و کار تمرکز داشته و زیبا باشد. طرفداران پرو پا قرص اما تلفنی می خواهند که ویژگی های دیوانه کننده را با سخت افزار بسیار بالا رده ارائه دهد و قیمت آن نیز بسیار بالا خواهد بود.

قیمت گذاری، نحوه عرضه و سایر موارد

مایکروسافت به وضوح در بازار موبایل خوب کار نمی کند و اگر می خواهد سرفیس فون را عرضه کند بایستی در قیمت گذاری و نحوه عرضه آن در بازار بازنگری نماید. آخرین شایعات از قیمت گذاری ۴۰۰ دلاری خبر می دهد ولی شایعه ای که در مورد حافظه داخلی ۵۰۰ گیگابایتی وجود داشت قیمت دیگری را نشان می دهد. بنابراین به آن ها نباید توجه کرد. سرفیس فون قرار است بیاید تا مانند سرفیس های مایکروسافت بسیار خواص باشد. با توجه به قیمت گذاری سری سرفیس، قیمت این تلفن همراه اگر بیش تر از سایر پرچمداران موجود در بازار نباشد، کمتر نخواهد بود.

در مورد عرضه، شایعات کمتری به بیرون درز کرده است و اطلاعات زیادی در این زمینه که کجا و چه زمان دستگاه به بازار می آید، در دست نیست. Rubino اطلاعاتی را در این زمینه نیز از درون مایکروسافت به دست آورده است. طبق این اطلاعات سرفیس فون در بهار ۲۰۱۷ یا به طور مشخص تر در آپریل ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد. درست همزمان با ارائه به روز رسانی Redstone 2 برای تلفن های همراه ویندوزی. این به روز رسانی قرار است ویژگی های بسیاری را به سیستم عامل های رایانه و موبایل اضافه نماید و سرفیس فون بهترین وسیله برای نشان دادن توانایی های ویندوز بعد از به روز رسانی است. طبق شایعات این تلفن قابلیت کار با قلم مخصوص به خود را خواهد داشت و ویژگی کانتینیوم تمرکز بیشتری بر کاربرد های تجاری خواهد کرد.

جمع بندی

شایعات نشان از تمایل بیش از حد طرفداران پرو پا قرص ویندوز موبایل به داشتن تلفن همراه قدرتمند دارند. تلفنی که سرانجام بتوان به آن افتخار کرد یا حداقل تمامی رقبا را در مشخصات فنی بتواند پشت سر بگذارد. برخی از شایعات بسیار بعید هستند و برخی دیگر البته قابل باور تر به نظر می آیند و ممکن است به حقیقت تبدیل شوند.

مایکروسافت توانست مفهوم دستگاه های ۲ در ۱ را با ترکیب ویندوز و سرفیس دچار تحول اساسی نماید. این مسأله امید بسیاری را پدید آورده است که پانای و تیم مستعد اش خواهند توانست این کار را مجددا با دنیای تلفن همراه انجام دهند. علاوه بر این ها مشخصا شرکت هیچ عجله ای برای تکمیل طراحی خود ندارد و با اخراج نیرو های اضافه در بخش تلفن همراه و کوچک کردن آن، قصد دارد تا توجه ها را از روی این بخش برداشته و بار نگاه را بر روی آن ها سبک نگه دارد. به هر حال آینده در مورد سرفیس فون بسیار هیجان انگیز و غیر قابل پیش بینی خواهد بود.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *